Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Az ő története nem amerikai sikersztori. Nem az, aki jó ötlettel, kitartó munkával épített piacot, és fiatal vállalkozók példaképe lehet. De nem is az a kelet-európai privatizátor, aki kizárólag kapcsolatait tudja használni.
„Csányi Sándort nem csak vagyona és széleskörű, markáns jelenléte (bank, energia, mezőgazdaság) teszi megkerülhetetlenné. Kitartóan, csendben és szívósan küzdő ember, aki megengedhet (és meg is enged) magának vereségeket csatákban, hogy a háborúban győzzön. Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor is megpróbálta meggyengíteni befolyását, és mindketten lepattantak róla. Csányi Sándor állam az államban, ha az ő birodalma összedől, az ország is megsínyli. Simicska Lajos és csapata is kihívója volt, de mai fejjel már látható, mennyire biztosabb lábakon állt Csányi Sándor pozíciója, mint Simicskáé. Fizeti az irtózatos bankadót, végignézi, ahogy a Takarékbankot konkurensévé növesztik, de úgy fest, hogy mindig mélyebbre lát, mint versenytársai. Talán tényleg nem csak a hatalom és a befolyás érdekli, hanem az is, hogy működő és a piacon megálló vállalatokat építsen. Azokat pedig sokkal nehezebb szimplán hatalmi eszközökkel kikezdeni. (…)
Ha végignézünk az elmúlt 25 éven, és öszszesítjük a befolyás mértékét, egyértelműen nemcsak a leggazdagabb, de a legbefolyásosabb magyar is. Késő-kádárkori szocializációja, klientúraépítési szemlélete, élni és élni hagyni hozzáállása a világhoz ugyanúgy beépül a körülöttünk alakuló valóságba, mint építési és teremtési vágya, kapitalista gondolkodásmódja.”
*
Galambos Márton publicisztikája a novemberi Forbes-ban olvasható.